STARTUJEMY!

Siódma edycja Biegu Mikołajów już 1 grudnia 2019!

Jak biegać zimą?

26 listopada 2015

Każdy, kto choć raz zasmakował treningu przy minusowych temperaturach wie, że również zimą bieganie może sprawiać przyjemność i dostarczać wielu pozytywnych emocji. W jaki sposób motywować się zatem do biegania, kiedy za oknem szarość nad szarościami, deszcz i chlapa? Jak nie zniechęcić się przed biegiem w mrozie?

Mamy na to kilka sposobów.

Odpowiednie ubranie

Mówi się, że dla biegacza nie ma nieodpowiedniej pogody, jest tylko nieodpowiedni strój. Nowa pora roku nie jest równoznaczna z wymianą całej garderoby. A już z pewnością nie trzeba od razu zaopatrywać się w nowe obuwie. Jeśli nasze buty treningowe nie są zbyt mocno przewiewne, sprawdzą się również w niższych temperaturach. Zadbajmy jednak o ciepłe skarpety, które powinny być nieco dłuższe – tak, by w całości zakrywały ścięgno Achillesa.

W zimowych warunkach śmiało poradzi sobie także nasza dotychczasowa kurtka, uzupełniona w specjalistyczną bieliznę termoaktywną. Ubiór na cebulkę to patent, który znają i polecają najbardziej zaprawieni w boju zawodnicy. To nie mit, że w dwóch cienkich bluzkach będzie ci cieplej, niż w jednej grubej. Poza tym mając na sobie kilka warstw, łatwiej zapobiec przegrzaniu organizmu.

To, na co w szczególności należy zwrócić uwagę, to materiał, z których wykonany jest nasz strój. Ubrania powinny być wykonane z tkanin oddychających, które jednocześnie zapewnią odpowiednią izolację. Pamiętajmy także o ochronie twarzy i głowy przed wiatrem.

Profesjonalne przygotowanie

W okresie zimowym duży nacisk połóżmy przede wszystkim na odpowiednią rozgrzewkę, która jeszcze przed wyjściem z domu przygotuje nasz organizm i ciało do wysiłku fizycznego, oszczędzając mu tym samym niepotrzebnego szoku. Rozciąganie, tuż po skończonym biegu również najlepiej przeprowadzić w mieszkaniu, by nie narażać się na ewentualne wychłodzenie.

Nie zapominajmy poza tym o odblaskach lub neonowych opaskach, dzięki którym nawet o zmroku będziemy widoczni dla kierowców.

Już 6. grudnia w 4 polskich miastach (Wrocław, Warszawa, Poznań, Zakopane) odbędzie się charytatywny Bieg Mikołajów, którego główną ideą jest połączenie aktywności fizycznej z pomocą wybranym fundacjom. Wpadnij miło spędzić czas ze znajomymi i rodziną, a przy okazji sprawdź, czy nasze wskazówki dotyczące biegania okażą się przydatne.

My jednego jesteśmy pewni: bez względu na porę roku, po ok. 30 minutach biegu w ciele wydzielają się endorfiny. A więc poczuj wiatr we włosach i pomóż potrzebującym dzieciakom!

 

Rekomendacje:

Bieg Mikołajów w dniu 4 grudnia 2016 roku oraz  inne inicjatywy jak np. Piknik Transplantacyjny na Agrykoli, który odbył się w maju 2016 roku, czy charytatywny koncert Artystów jazzowych na rzecz Dziecięcego Centrum Transplantacji w dniu 15 stycznia 2017 roku w Centrum Konferencyjnym BOSS w Miedzeszynie, to przykłady stale prowadzonych działań mających na celu zarówno promowanie idei transplantacji jak i wspomaganie finansowe Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka w zakresie działalności transplantacyjnej. Bez takich różnorodnych przedsięwzięć organizowanych we współpracy z różnymi organizacjami pozarządowymi nasze możliwości pomocy najciężej chorym dzieciom byłyby znacznie mniejsze.

prof. dr hab. n. med. Piotr Kaliciński

Kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów Centrum Zdrowia Dziecka

Widok człowieka z długą brodą w czerwonym kubraczku i czerwonej czapeczce przemierzającego ulice naszych miast grudniową porą teoretycznie nikogo nie powinien dziwić. A co jeśli w jednym momencie zobaczysz setki takich postaci w jednym miejscu? Robi wrażenie. A jeżeli jeszcze uświadomisz sobie, że każda z nich jest w tym miejscu w jednym – szczytnym – celu? A może dołączysz do Biegu Mikołajów? Chodzi o to, żeby na starcie zaroiło się od czerwonych czapeczek. Charytatywna idea imprezy niesie wspaniałe przesłanie. Pomagać potrzebującym aktywnie spędzając wolny czas. W tym roku Mikołaje pobiegną m.in. dla chorych na mukowiscydozę. Jednym z podstawowych objawów tej nieuleczalnej choroby jest postępujące z wiekiem wyniszczenie układu oddechowego. Chorzy muszą walczyć dosłownie o każdy oddech. Jeżeli zabrakło Ci kiedyś tchu – w biegu czy podczas innej aktywności – zrozumiesz, o czym mówię. Pobiegniesz dla nich?

Magdalena Czerwińska-Wyraz

Wiceprezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą

Każdego roku angażujemy się w organizację biegów, dzięki którym możemy zbierać pieniądze na rzecz dzieci chorych na raka. Jednym z najbardziej oryginalnych jest właśnie Bieg Mikołajów. Ponad tysiąc osób w czerwonych, świątecznych czapkach – to naprawdę robi wrażenie! A myśl o tym, że każdy z zawodników stara się wybiegać jak najwięcej kilometrów, żeby pomóc chorym dzieciom sprawia, że rosną nam serca i wiara w drugiego człowieka. Więc zapraszamy: bijcie kolejne rekordy, zliczajcie przebiegnięte kilometry, a przy okazji podarujcie uśmiech maluchom walczącym z rakiem!

Agnieszka Aleksandrowicz

Prezes Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”

Pięć lokalizacji, tysiące biegających Mikołajów, całe rodziny kibicujące biegaczom – to tylko niektóre, fantastyczne argumenty aby zaangażować się w tegoroczny Bieg Mikołajów.
Dodatkowo jak każdego roku organizatorzy zaplanowali szeroko zakrojoną akcję pomagania dzieciom. Serdecznie zapraszam.

Wojciech Sularz

Inicjator Biegu Mikołajów

Organizatorzy

    Fundacja Góry Przenosić pauzaTatra Holding

Kontakt

repliki zegarków dobre repliki