STARTUJEMY!

Siódma edycja Biegu Mikołajów już 1 grudnia 2019!

Jak biegać zimą?

26 listopada 2015

Każdy, kto choć raz zasmakował treningu przy minusowych temperaturach wie, że również zimą bieganie może sprawiać przyjemność i dostarczać wielu pozytywnych emocji. W jaki sposób motywować się zatem do biegania, kiedy za oknem szarość nad szarościami, deszcz i chlapa? Jak nie zniechęcić się przed biegiem w mrozie?

Mamy na to kilka sposobów.

Odpowiednie ubranie

Mówi się, że dla biegacza nie ma nieodpowiedniej pogody, jest tylko nieodpowiedni strój. Nowa pora roku nie jest równoznaczna z wymianą całej garderoby. A już z pewnością nie trzeba od razu zaopatrywać się w nowe obuwie. Jeśli nasze buty treningowe nie są zbyt mocno przewiewne, sprawdzą się również w niższych temperaturach. Zadbajmy jednak o ciepłe skarpety, które powinny być nieco dłuższe – tak, by w całości zakrywały ścięgno Achillesa.

W zimowych warunkach śmiało poradzi sobie także nasza dotychczasowa kurtka, uzupełniona w specjalistyczną bieliznę termoaktywną. Ubiór na cebulkę to patent, który znają i polecają najbardziej zaprawieni w boju zawodnicy. To nie mit, że w dwóch cienkich bluzkach będzie ci cieplej, niż w jednej grubej. Poza tym mając na sobie kilka warstw, łatwiej zapobiec przegrzaniu organizmu.

To, na co w szczególności należy zwrócić uwagę, to materiał, z których wykonany jest nasz strój. Ubrania powinny być wykonane z tkanin oddychających, które jednocześnie zapewnią odpowiednią izolację. Pamiętajmy także o ochronie twarzy i głowy przed wiatrem.

Profesjonalne przygotowanie

W okresie zimowym duży nacisk połóżmy przede wszystkim na odpowiednią rozgrzewkę, która jeszcze przed wyjściem z domu przygotuje nasz organizm i ciało do wysiłku fizycznego, oszczędzając mu tym samym niepotrzebnego szoku. Rozciąganie, tuż po skończonym biegu również najlepiej przeprowadzić w mieszkaniu, by nie narażać się na ewentualne wychłodzenie.

Nie zapominajmy poza tym o odblaskach lub neonowych opaskach, dzięki którym nawet o zmroku będziemy widoczni dla kierowców.

Już 6. grudnia w 4 polskich miastach (Wrocław, Warszawa, Poznań, Zakopane) odbędzie się charytatywny Bieg Mikołajów, którego główną ideą jest połączenie aktywności fizycznej z pomocą wybranym fundacjom. Wpadnij miło spędzić czas ze znajomymi i rodziną, a przy okazji sprawdź, czy nasze wskazówki dotyczące biegania okażą się przydatne.

My jednego jesteśmy pewni: bez względu na porę roku, po ok. 30 minutach biegu w ciele wydzielają się endorfiny. A więc poczuj wiatr we włosach i pomóż potrzebującym dzieciakom!

 

Rekomendacje:

Bieg Mikołajów w dniu 4 grudnia 2016 roku oraz  inne inicjatywy jak np. Piknik Transplantacyjny na Agrykoli, który odbył się w maju 2016 roku, czy charytatywny koncert Artystów jazzowych na rzecz Dziecięcego Centrum Transplantacji w dniu 15 stycznia 2017 roku w Centrum Konferencyjnym BOSS w Miedzeszynie, to przykłady stale prowadzonych działań mających na celu zarówno promowanie idei transplantacji jak i wspomaganie finansowe Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka w zakresie działalności transplantacyjnej. Bez takich różnorodnych przedsięwzięć organizowanych we współpracy z różnymi organizacjami pozarządowymi nasze możliwości pomocy najciężej chorym dzieciom byłyby znacznie mniejsze.

prof. dr hab. n. med. Piotr Kaliciński

Kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów Centrum Zdrowia Dziecka

Widok człowieka z długą brodą w czerwonym kubraczku i czerwonej czapeczce przemierzającego ulice naszych miast grudniową porą teoretycznie nikogo nie powinien dziwić. A co jeśli w jednym momencie zobaczysz setki takich postaci w jednym miejscu? Robi wrażenie. A jeżeli jeszcze uświadomisz sobie, że każda z nich jest w tym miejscu w jednym – szczytnym – celu? A może dołączysz do Biegu Mikołajów? Chodzi o to, żeby na starcie zaroiło się od czerwonych czapeczek. Charytatywna idea imprezy niesie wspaniałe przesłanie. Pomagać potrzebującym aktywnie spędzając wolny czas. W tym roku Mikołaje pobiegną m.in. dla chorych na mukowiscydozę. Jednym z podstawowych objawów tej nieuleczalnej choroby jest postępujące z wiekiem wyniszczenie układu oddechowego. Chorzy muszą walczyć dosłownie o każdy oddech. Jeżeli zabrakło Ci kiedyś tchu – w biegu czy podczas innej aktywności – zrozumiesz, o czym mówię. Pobiegniesz dla nich?

Magdalena Czerwińska-Wyraz

Wiceprezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą

Każdego roku angażujemy się w organizację biegów, dzięki którym możemy zbierać pieniądze na rzecz dzieci chorych na raka. Jednym z najbardziej oryginalnych jest właśnie Bieg Mikołajów. Ponad tysiąc osób w czerwonych, świątecznych czapkach – to naprawdę robi wrażenie! A myśl o tym, że każdy z zawodników stara się wybiegać jak najwięcej kilometrów, żeby pomóc chorym dzieciom sprawia, że rosną nam serca i wiara w drugiego człowieka. Więc zapraszamy: bijcie kolejne rekordy, zliczajcie przebiegnięte kilometry, a przy okazji podarujcie uśmiech maluchom walczącym z rakiem!

Agnieszka Aleksandrowicz

Prezes Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”

Pięć lokalizacji, tysiące biegających Mikołajów, całe rodziny kibicujące biegaczom – to tylko niektóre, fantastyczne argumenty aby zaangażować się w tegoroczny Bieg Mikołajów.
Dodatkowo jak każdego roku organizatorzy zaplanowali szeroko zakrojoną akcję pomagania dzieciom. Serdecznie zapraszam.

Wojciech Sularz

Inicjator Biegu Mikołajów

Organizatorzy

    Fundacja Góry Przenosić pauzaTatra Holding

Kontakt