STARTUJEMY!

Siódma edycja Biegu Mikołajów już 1 grudnia 2019!

Przydatne mikołajowe porady startowe!

18 października 2016

75% z Was, drodzy Mikołaje, przebiegnie Bieg Mikołajów w czasie poniżej 60 minut. Pozostałe 25% zmieści się w 80 minutach. Mikołaje są turbo-szybcy, pomimo długiej, siwej brody. Mikołaje są mądrzy i wiedzą, że wiedzy nigdy nie za wiele. 10 km jest w stanie prawie każdy przebiec, przetruchtać, lub częściowo przejść. Ale wielu z nas ma tendencję do niepotrzebnego cudowania podczas takiego startu. Szanowne Mikołaje! To nie maraton! Poniżej żelazne zasady i porady:

🎅 Start biegu jest o 12.00. To oznacza, że możemy się wyspać. Śniadanie jest bardzo ważne. Jemy nie później niż o 9.00/9.30! Polecamy do wyboru: tosty z nutellą/marmoladą/miodem/masłem orzechowym, owsiankę z rodzynkami.

🎅 Od 10.00 do startu popijamy małymi łykami około 0.75 litra płynów (woda z miodem i cytryną lub isotonik sklepowy itd.)

🎅 Koniecznie uczestniczymy w rozgrzewce! Albo robimy sami. Zaczynamy 20 minut przed startem, kończymy 5 minut przed. Rozgrzewka to łącznie około 1-2 kilometrów truchtu, przyspieszeń, zabawy biegowej, wymachów ramion i skrętów tułowia. Uwaga! Nie rozciągamy się ‚na zimno”! Rozciągamy się po biegu a nie przed.

🎅 Na trasę biegu nie bierzemy ze sobą nic do picia. Dystans jest wystarczająco krótki, żeby nie było to konieczne.

🎅 Podobnie z żelami i batonami. Zgromadzone zapasy glikogenu w mięśniach i wątrobie wystarczają spokojnie na 70-80 minut wysiłku.

🎅 Jeżeli jesteśmy dobrze rozgrzani przed startem, będziemy mieli tendencję do zbyt szybkiego wystartowania. Robią tak wszyscy amatorzy, nie tylko Mikołaje. Co więc zrobić? Jeżeli mamy sport-tester (zegarek sportowy z GPS i paskiem HR), to po prostu pilnujmy tempa po starcie i nie przekraczajmy zakładanego tempa startowego. W przeciwnym razie „wysiądą nam korki”.

🎅 Strategia tempowa uniwersalna: 1 kilometr kontrola tempa (żeby nie przedobrzyć), kilometry 2-9 stałe równe tempo startowe, ostatnie 1-2 kilometry można dać „w palnik” jeżeli mamy siły i ochotę zobaczyć co się wydarzy i czy nam Mikołajowa broda nie odpadnie z wysiłku 🙂

Rekomendacje:

Bieg Mikołajów w dniu 4 grudnia 2016 roku oraz  inne inicjatywy jak np. Piknik Transplantacyjny na Agrykoli, który odbył się w maju 2016 roku, czy charytatywny koncert Artystów jazzowych na rzecz Dziecięcego Centrum Transplantacji w dniu 15 stycznia 2017 roku w Centrum Konferencyjnym BOSS w Miedzeszynie, to przykłady stale prowadzonych działań mających na celu zarówno promowanie idei transplantacji jak i wspomaganie finansowe Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka w zakresie działalności transplantacyjnej. Bez takich różnorodnych przedsięwzięć organizowanych we współpracy z różnymi organizacjami pozarządowymi nasze możliwości pomocy najciężej chorym dzieciom byłyby znacznie mniejsze.

prof. dr hab. n. med. Piotr Kaliciński

Kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów Centrum Zdrowia Dziecka

Widok człowieka z długą brodą w czerwonym kubraczku i czerwonej czapeczce przemierzającego ulice naszych miast grudniową porą teoretycznie nikogo nie powinien dziwić. A co jeśli w jednym momencie zobaczysz setki takich postaci w jednym miejscu? Robi wrażenie. A jeżeli jeszcze uświadomisz sobie, że każda z nich jest w tym miejscu w jednym – szczytnym – celu? A może dołączysz do Biegu Mikołajów? Chodzi o to, żeby na starcie zaroiło się od czerwonych czapeczek. Charytatywna idea imprezy niesie wspaniałe przesłanie. Pomagać potrzebującym aktywnie spędzając wolny czas. W tym roku Mikołaje pobiegną m.in. dla chorych na mukowiscydozę. Jednym z podstawowych objawów tej nieuleczalnej choroby jest postępujące z wiekiem wyniszczenie układu oddechowego. Chorzy muszą walczyć dosłownie o każdy oddech. Jeżeli zabrakło Ci kiedyś tchu – w biegu czy podczas innej aktywności – zrozumiesz, o czym mówię. Pobiegniesz dla nich?

Magdalena Czerwińska-Wyraz

Wiceprezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą

Każdego roku angażujemy się w organizację biegów, dzięki którym możemy zbierać pieniądze na rzecz dzieci chorych na raka. Jednym z najbardziej oryginalnych jest właśnie Bieg Mikołajów. Ponad tysiąc osób w czerwonych, świątecznych czapkach – to naprawdę robi wrażenie! A myśl o tym, że każdy z zawodników stara się wybiegać jak najwięcej kilometrów, żeby pomóc chorym dzieciom sprawia, że rosną nam serca i wiara w drugiego człowieka. Więc zapraszamy: bijcie kolejne rekordy, zliczajcie przebiegnięte kilometry, a przy okazji podarujcie uśmiech maluchom walczącym z rakiem!

Agnieszka Aleksandrowicz

Prezes Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”

Pięć lokalizacji, tysiące biegających Mikołajów, całe rodziny kibicujące biegaczom – to tylko niektóre, fantastyczne argumenty aby zaangażować się w tegoroczny Bieg Mikołajów.
Dodatkowo jak każdego roku organizatorzy zaplanowali szeroko zakrojoną akcję pomagania dzieciom. Serdecznie zapraszam.

Wojciech Sularz

Inicjator Biegu Mikołajów

Organizatorzy

    Fundacja Góry Przenosić pauzaTatra Holding

Kontakt

repliki zegarków dobre repliki