STARTUJEMY!

Siódma edycja Biegu Mikołajów już 1 grudnia 2019!

Przydatne mikołajowe porady startowe!

18 października 2016

75% z Was, drodzy Mikołaje, przebiegnie Bieg Mikołajów w czasie poniżej 60 minut. Pozostałe 25% zmieści się w 80 minutach. Mikołaje są turbo-szybcy, pomimo długiej, siwej brody. Mikołaje są mądrzy i wiedzą, że wiedzy nigdy nie za wiele. 10 km jest w stanie prawie każdy przebiec, przetruchtać, lub częściowo przejść. Ale wielu z nas ma tendencję do niepotrzebnego cudowania podczas takiego startu. Szanowne Mikołaje! To nie maraton! Poniżej żelazne zasady i porady:

🎅 Start biegu jest o 12.00. To oznacza, że możemy się wyspać. Śniadanie jest bardzo ważne. Jemy nie później niż o 9.00/9.30! Polecamy do wyboru: tosty z nutellą/marmoladą/miodem/masłem orzechowym, owsiankę z rodzynkami.

🎅 Od 10.00 do startu popijamy małymi łykami około 0.75 litra płynów (woda z miodem i cytryną lub isotonik sklepowy itd.)

🎅 Koniecznie uczestniczymy w rozgrzewce! Albo robimy sami. Zaczynamy 20 minut przed startem, kończymy 5 minut przed. Rozgrzewka to łącznie około 1-2 kilometrów truchtu, przyspieszeń, zabawy biegowej, wymachów ramion i skrętów tułowia. Uwaga! Nie rozciągamy się ‚na zimno”! Rozciągamy się po biegu a nie przed.

🎅 Na trasę biegu nie bierzemy ze sobą nic do picia. Dystans jest wystarczająco krótki, żeby nie było to konieczne.

🎅 Podobnie z żelami i batonami. Zgromadzone zapasy glikogenu w mięśniach i wątrobie wystarczają spokojnie na 70-80 minut wysiłku.

🎅 Jeżeli jesteśmy dobrze rozgrzani przed startem, będziemy mieli tendencję do zbyt szybkiego wystartowania. Robią tak wszyscy amatorzy, nie tylko Mikołaje. Co więc zrobić? Jeżeli mamy sport-tester (zegarek sportowy z GPS i paskiem HR), to po prostu pilnujmy tempa po starcie i nie przekraczajmy zakładanego tempa startowego. W przeciwnym razie „wysiądą nam korki”.

🎅 Strategia tempowa uniwersalna: 1 kilometr kontrola tempa (żeby nie przedobrzyć), kilometry 2-9 stałe równe tempo startowe, ostatnie 1-2 kilometry można dać „w palnik” jeżeli mamy siły i ochotę zobaczyć co się wydarzy i czy nam Mikołajowa broda nie odpadnie z wysiłku 🙂

Rekomendacje:

Bieg Mikołajów w dniu 4 grudnia 2016 roku oraz  inne inicjatywy jak np. Piknik Transplantacyjny na Agrykoli, który odbył się w maju 2016 roku, czy charytatywny koncert Artystów jazzowych na rzecz Dziecięcego Centrum Transplantacji w dniu 15 stycznia 2017 roku w Centrum Konferencyjnym BOSS w Miedzeszynie, to przykłady stale prowadzonych działań mających na celu zarówno promowanie idei transplantacji jak i wspomaganie finansowe Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka w zakresie działalności transplantacyjnej. Bez takich różnorodnych przedsięwzięć organizowanych we współpracy z różnymi organizacjami pozarządowymi nasze możliwości pomocy najciężej chorym dzieciom byłyby znacznie mniejsze.

prof. dr hab. n. med. Piotr Kaliciński

Kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów Centrum Zdrowia Dziecka

Widok człowieka z długą brodą w czerwonym kubraczku i czerwonej czapeczce przemierzającego ulice naszych miast grudniową porą teoretycznie nikogo nie powinien dziwić. A co jeśli w jednym momencie zobaczysz setki takich postaci w jednym miejscu? Robi wrażenie. A jeżeli jeszcze uświadomisz sobie, że każda z nich jest w tym miejscu w jednym – szczytnym – celu? A może dołączysz do Biegu Mikołajów? Chodzi o to, żeby na starcie zaroiło się od czerwonych czapeczek. Charytatywna idea imprezy niesie wspaniałe przesłanie. Pomagać potrzebującym aktywnie spędzając wolny czas. W tym roku Mikołaje pobiegną m.in. dla chorych na mukowiscydozę. Jednym z podstawowych objawów tej nieuleczalnej choroby jest postępujące z wiekiem wyniszczenie układu oddechowego. Chorzy muszą walczyć dosłownie o każdy oddech. Jeżeli zabrakło Ci kiedyś tchu – w biegu czy podczas innej aktywności – zrozumiesz, o czym mówię. Pobiegniesz dla nich?

Magdalena Czerwińska-Wyraz

Wiceprezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą

Każdego roku angażujemy się w organizację biegów, dzięki którym możemy zbierać pieniądze na rzecz dzieci chorych na raka. Jednym z najbardziej oryginalnych jest właśnie Bieg Mikołajów. Ponad tysiąc osób w czerwonych, świątecznych czapkach – to naprawdę robi wrażenie! A myśl o tym, że każdy z zawodników stara się wybiegać jak najwięcej kilometrów, żeby pomóc chorym dzieciom sprawia, że rosną nam serca i wiara w drugiego człowieka. Więc zapraszamy: bijcie kolejne rekordy, zliczajcie przebiegnięte kilometry, a przy okazji podarujcie uśmiech maluchom walczącym z rakiem!

Agnieszka Aleksandrowicz

Prezes Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”

Pięć lokalizacji, tysiące biegających Mikołajów, całe rodziny kibicujące biegaczom – to tylko niektóre, fantastyczne argumenty aby zaangażować się w tegoroczny Bieg Mikołajów.
Dodatkowo jak każdego roku organizatorzy zaplanowali szeroko zakrojoną akcję pomagania dzieciom. Serdecznie zapraszam.

Wojciech Sularz

Inicjator Biegu Mikołajów

Organizatorzy

    Fundacja Góry Przenosić pauzaTatra Holding

Kontakt